آموزش ثبت نام کارت اقامت اتباع ۱۴۰۲ + جدید

0 28

آموزش ثبت نام کارت اقامت اتباع ۱۴۰۲ + جدید

کارت اقامت مدرک شناسایی است که به مهاجران خارجی اجازه می‌دهد از برخی از امکانات و مزایای مشابه شهروندان ایران برخوردار باشند. این مدرک باید در موعد مقرر تمدید شود در غیر این صورت احتمال دارد مهاجر از کشور دیپورت شود. اقامت مهاجران خارجی در ایران انواع مختلفی دارد که مهم‌ترین آن‌ها اقامت با کارت آمایش، کارت هویت، پاسپور خانوادگی و ویزا است.

انواع اقامت اتباع خارجی در ایران

شرایط اقامت در ایران ساده نیست و دریافت کارت اقامت نیاز به طی کردن مراحل زیادی دارد. کارت آمایش مدرک شناسایی اتباع خارجی یا به نوعی گذرنامه موقت است که در دوره‌های یک ساله تمدید می‌شود. دارندگان این کارت در ایران پناهنده محسوب می‌شوند. این کارت را دفاتر امور اتباع با دریافت مدارکی از دهه ۸۰ برای پناهنده‌های افغانستانی صادر کرده‌اند.

صدور کارت آمایش برای افراد جدید سال‌هاست که متوقف شده و تنها کسانی که پدر و مادرشان دارای کارت آمایش باشند می‌توانند در ایران کارت آمایش دریافت کنند. دارندگان کارت آمایش که جزء پناهندگان ساکن در ایران محسوب می‌شوند تحت حمایت سازمان ملل هستند و این کارت یکی از معتبرترین مدارک اقامتی اتباع خارجی است.

داشتن کارت آمایش به عنوان یک گذرنامه موقت باعث می‌شود که پناهنده‌ها هم بتوانند برخی از حقوق شهروندان ایرانی را داشته باشند. این کارت تا به حال در چند مرحله ارائه شده و آخرین مرحله آن کارت آمایش طرح ۱۷ بود.

بخش دیگری از مهاجران در ایران، اتباع عراقی هستند که کارت اقامتی آن‌ها «کارت هویت» نام دارد و شبیه کارت آمایش است. تا به حال ۱۶ دوره این کارت‌ها تمدید شده‌اند.

دارندگان کارت آمایش و کارت هویت می‌توانند در یکی از استان‌های مشخص شده زندگی کنند یا برای گرفتن مجوز کار درخواست دهند. آن‌ها همچنان مجبورند برای هر سفر خارج از استان محل ثبت نام برگه تردد بگیرند. کارت آمایش طرح ۱۷ و کارت هویت طرح ۱۶ تا تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۴۰۲ تمدید شده و قرار است کارت‌های بعدی کارت هوشمند باشند.

گروه دیگری از مهاجران در ایران، مهاجرانی هستند که بعد از سال ۱۳۸۲ به ایران آمدند. آن‌ها در طرح جامع ساماندهی اتباع خارجی صاحب پاسپورت یا گذرنامه خانواری شدند. این نوع اقامت هم مانند اقامت از نوع کارت آمایش است با این تفاوت که حمایت‌های سازمان‌های بین‌المللی را ندارد.

همچنین برخی از مهاجران ساکن ایران از طریق گذرنامه و با گرفتن ویزا در ایران زندگی می‌کنند که مهلت تمدید آن از سه ماه تا یک سال متغیر است.

دریافت نوبت اینترنتی از دفتر کفالت

از سال ۱۳۹۲ دفاتر کفالت از طرف دولت برای انجام برنامه ثبت‌نام کارت‌های آمایش و هویت تعیین شدند که مدارک و رسیدهای لازم برای تمدید کارت‌های آمایش و هویت را دریافت می‌کنند و همچنین مجوزهای موقت کار را صادر می‌کنند.

تا به حال سامانه‌ای برای دریافت کارت اقامت مهاجران خارجی ایجاد نشده و برای تمدید کارت‌های اقامت فقط باید به صورت حضوری به دفاتر کفالت مراجعه کنید. اما نوبت‌دهی در این دفاتر به صورت آنلاین انجام می‌شود.

ابتدا به سامانه نوبت‌دهی به دفاتر خدمات اقامت و اشتغال اتباع خارجی مراجعه کنید. نوبت‌گرفتن در هر ساعتی از شبانه‌روز ممکن است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.