آسپارتام سرانجام سرطان‌زای احتمالی معرفی شد؛ اما سازمان غذا و دارو آمریکا مخالف است + جدید

0 46

آسپارتام سرانجام سرطان‌زای احتمالی معرفی شد؛ اما سازمان غذا و دارو آمریکا مخالف است + جدید

سازمان بهداشت جهانی (WHO) روز پنجشنبه اعلام کرد که شیرین‌کننده‌ی مصنوعی آسپارتام که به‌طور گسترده در نوشیدنی‌های رژیمی و غذاهای کم‌قند استفاده می‌شود، احتمالا می‌تواند موجب سرطان شود.

بااین‌حال، کمیته‌ی دوم سازمان بهداشت جهانی ارزیابی خود از سطح ایمن مصرف آسپارتام را بدون تغییر حفظ کرد. براساس استاندارد این کمیته، مصرف کمتر از ۴۰ میلی‌گرم از شیرین‌کننده‌ی معروف به ازای هر کیلوگرم وزن، ایمن تلقی می‌شود؛ بدین معنا که فردی با وزن ۶۸ کیلوگرم حتی با وجود مصرف روزانه ۱۲ قوطی نوشابه‌ی رژیمی می‌تواند همچنان از ابتلا به سرطان اجتناب کند.

اعلام ارتباط آسپارتام با خطر ابتلا به سرطان از سوی سازمان بهداشت جهانی، اولین هشدار علنی یک نهاد برجسته‌ی بین‌المللی در مورد اثرات این شیرین‌کننده‌ی مصنوعی تقریباً فراگیر محسوب می‌شود. آسپارتام از دهه‌ها پیش موضوع بحث بین متخصصان بوده است.

به‌گزارش نیویورک‌تایمز، آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (IARC) اعلام کرده که با اتکا به شواهد محدود از سه مطالعه‌ی مشاهده‌ای روی انسان‌ها نتیجه گرفته که مصرف نوشیدنی‌های شیرین‌شده به‌طور مصنوعی با افزایش موارد ابتلا به سرطان کبد مرتبط است. دکتر فرانچسکو برانکا، مدیر واحد تغذیه و ایمنی غذایی در WHO می‌گوید افرادی که مقادیر زیادی آسپارتام مصرف می‌کنند، باید به آب یا سایر نوشیدنی‌های شیرین‌نشده روی بیاورند.

بااین‌حال، دکتر فرانکا افزود: «نتایج ما نشان نمی‌دهد که مصرف گهگاهی ‌[آسپارتام] برای اغلب افراد خطرآفرین باشد.»

نگرانی درمورد افزایش نرخ جهانی چاقی و دیابت و همچنین تغییر ترجیحات غذایی مصرف‌کنندگان، به رشد ناگهانی تولید و مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های بدون شکر و کم‌قند منجر شده است. آسپارتام یکی از شش شیرین‌کننده‌ی تاییدشده توسط نهادهای تنظیم‌گر ایالات متحده است که در هزاران محصول، از آدامس‌های بدون قند، نوشابه‌های رژیمی، چای، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و حتی ماست یافت می‌شود. آسپارتام همچنین برای شیرین‌کردن محصولات دارویی مختلف به‌کار می‌رود.

با وجود اعلامیه‌ی سازمان بهداشت جهانی، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) که ده‌ها سال پیش آسپارتام را تایید کرد، روز پنجشنبه در انتقاد غیرمعمول از یافته‌های سازمان بهداشت جهانی، موضع دیرینه‌ی خود مبنی بر بی‌خطر بودن این شیرین‌کننده را تکرار کرد. FDA در بیانیه‌ای گفت: «با نتیجه‌گیری IARC مبنی بر اینکه مطالعات از طبقه‌بندی آسپارتام به‌عنوان سرطان‌زای احتمالی برای انسان پشتیبانی می‌کنند، مخالف است.»

سازمان غذا و دارو همچنین افزود اینکه آسپارتام از سوی سازمان بهداشت جهانی به‌عنوان «احتمالا سرطان‌زا» معرفی شده، بدین معنی نیست که این شیرین‌کننده درواقع با سرطان مرتبط است. بااین‌حال FDA از مصاحبه‌ی کارشناسان خود با رسانه‌ها درمورد نگرانی‌های خاص این سازمان خودداری کرده است.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.