آرم آینده پردازنده‌های پرچمدار اندرویدی را ترسیم کرد؛ هرآنچه باید بدانید + جدید

0 69

آرم آینده پردازنده‌های پرچمدار اندرویدی را ترسیم کرد؛ هرآنچه باید بدانید + جدید

زمان آن رسیده تا آرم، مغز متفکر پشت پردازنده‌های موبایل، الگوی ساخت نسل بعدی پردازنده‌های کوالکام، مدیاتک و بقیه شرکت‌های ساخت پردازنده را معرفی کند؛ اگر برایتان سؤال است که پردازنده‌ی کوالکام ۸ نسل ۳ یا دایمنسیتی ۹۳۰۰ مدیاتک چگونه خواهند بود با ما همراه باشید.

شرکت آرم در رویداد Arm Tech Day 2023، تعدادی از هسته‌های قدرتمند و کم مصرف برای کاربری‌های مختلف و نسل پنجم GPU-های خود را با قابلیت‌هایی همچون رهگیری پرتو و بهبود مصرف انرژی رونمایی کرد.

خداحافظی با پردازش ۳۲ بیتی برای همیشه

قبل از این که با سخت‌افزار‌ جدید شروع کنیم باید از بخش نرم‌افزار بگوییم. جدیدترین نسخه از هسته‌های پردازشی آرم تماماً ۶۴ بیتی هستند، حتی هسته‌های کم مصرف. به گفته‌ی آرم به‌هیچ‌وجه نسخه‌ای ۳۲ بیتی از هسته‌های جدید وجود نخواهد داشت.

از آنجا که هسته‌های جدید آرم براساس مجموعه‌ی دستورالعمل‌های ARMv9.2 ساخته شده‌اند؛ در هیچ‌یک از پردازنده‌های جدید امکان ترکیب هسته‌های جدید با هسته‌های قدیمی یا هسته‌های با پشتیبانی از معماری ۳۲ بیتی وجود ندارد؛ بدین‌ترتیب تمام تراشه‌های بالارده‌ی موبایل یا سایر دستگاه‌ها همچون لپ‌تاپ‌ها که از پردازنده‌های بالارده‌ی مجهز به هسته‌های آرم استفاده می‌کنند، صرفاً ۶۴ بیتی خواهند بود.

درحالی‌که تصمیم آرم ناگهانی به نظر می‌رسد؛ ولی زمینه‌سازی برای مهاجرت به پردازش ۶۴ بیتی از چند سال پیش شروع شده بود و اکنون از نظر آرم، اکوسیستم‌های کلیدی آماده‌ی پذیرش چنین تصمیمی هستند و مشکلی در تجربه‌ی کاربر ایجاد نمی‌‌شود. آرم از چند سال پیش حذف تدریجی پردازش‌ ۳۲ بیتی را آغاز کرد؛ در سال ۲۰۲۱ از هسته‌های ۶۴ بیتی Cortex-X2 پرده برداشت و با معرفی هسته‌های میانیِ Cortex-A715 در سال ۲۰۲۲ این مسیر را ادامه داد. گوگل نیز از سال ۲۰۱۹ توسعه‌دهندگان را به به‌روزرسانی اپ‌ها برای سازگاری با معماری ۶۴ بیتی تشویق می‌کند و از آگوست ۲۰۲۱ نیز صرفاً اپ‌های ۶۴ بیتی را برای دستگاه‌های سازگار ارائه می‌دهد.

هسته‌‌ی قدرتمندی که کم نمی‌آورد

هسته‌های پردازشی جدید هسته‌ی قدرتمند Cortex-X4، هسته‌ی میان‌رده‌ی Cortex-A720 و هسته‌ی کم‌مصرف Cortex-A520 را شامل می‌شوند که راه هسته‌های Cortex-X3 و A-715 به همراه A-510 به‌کاررفته در گوشی‌های سال ۲۰۲۲ با پردازنده‌‌ی Snapdragon 8 Gen 2 را ادامه می‌دهند.Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.